Blog

Dna moczanowa

Dna moczanowa

Dna moczanowa to zapalna choroba stawów spowodowana odkładaniem się w nich kryształków moczanu sodu. Towarzyszy jej podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi oraz zwiększone jego wydalaniem wraz z moczem...
Hiperurykemia

Hiperurykemia

Hiperurykemia to podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Diagnozuje się je gdy wartość przekroczy 7 mg/dl.
Choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy

Choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy

Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna w której komórki naszego układu odpornościowego atakują i niszczą komórki tarczycy.
Miażdżyca i choroba wieńcowa

Miażdżyca i choroba wieńcowa

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna naczyń tętniczych charakteryzująca się zwężeniem światła przepływu krwi na skutek postępującego rozwoju i rozrostu blaszki miażdżycowej.
Kamica nerkowa (układu moczowego)

Kamica nerkowa (układu moczowego)

Jest to schorzenie polegające na odkładaniu się złogów substancji chemicznych w kanalikach nerkowych, które mogą przedostać się dalej do przewodu moczowego.
Otyłość i nadwaga

Otyłość i nadwaga

Otyłość to przewlekła choroba charakteryzująca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej powyżej 25% masy ciała u mężczyzn i powyżej 30% masy całkowitej u kobiet.
Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia w której obserwuje się stale podwyższone ciśnienie tętnicze krwi – skurczowe (górne) lub rozkurczowe (dolne).
Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Do zapalenia pęcherzyka żółciowego dochodzi na skutek zablokowania lub zmniejszenia przepływu żółci przez obecne kamienie (złogi) żółciowe w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych.
Stabilna Choroba Wieńcowa

Stabilna Choroba Wieńcowa

Serce jest narządem odpowiedzialnym za dostarczanie wraz z krwią tlenu i składników odżywczych do wszystkich żywych komórek naszego organizmu. Aby mogło prawidłowo pracować musi być odpowiednio odżywione.
Dieta w chorobach serca i po zawale

Dieta w chorobach serca i po zawale

Do najczęstszych chorób serca zalicza się chorobę niedokrwienną serca, arytmie, kardiomiopatie oraz wady zastawkowe.
Zapalenie żołądka

Zapalenie żołądka

Zapalenie żołądka to stan charakteryzujący się ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej żołądka. Może dojść do niego w wyniku spożycia substancji żrących, drażniących, ale również mogą go spowodować bakterie, wirusy, grzyby...
Zapalenie przełyku

Zapalenie przełyku

Zapalenie przełyku charakteryzuje się zwykle ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej i towarzyszącymi temu objawami...
 Zespół Jelita Drażliwego

Zespół Jelita Drażliwego

Zespół jelita drażliwego (ZJD) to jednostka choroba w której obserwuje się ból brzucha, zaburzoną pracę jelit i zaburzony rytm wypróżnień – to podstawowe objawy tej choroby. Wyróżnia się trzy postacie ZJD – z przewagą biegunek, z przewagą zaparć i mieszaną. W postaci...
Choroby wątroby

Choroby wątroby

Wątroba jest ważnym narządem odpowiedzialnym za regulacje metabolizmu, neutralizację toksycznych związków (np. alkoholu), produkcje białek budulcowych, żółci ułatwiającej trawienie tłuszczy, magazynowanie witaminy A, D, B12 i żelaza.
Choroby nerek

Choroby nerek

Schorzenia nerek to rozległa grupa chorób, jednak najczęściej wśród nich wymienia się przewlekłą chorobę nerek (PChN) oraz kamice nerkową (układu moczowego), która została już przez nas opisana w atlasie chorób.
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa to schorzenie w przebiegu którego dochodzi do okresowego pojawiania się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Najczęstszą przyczyną jej powstawania jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori
Choroba refluksowa

Choroba refluksowa

To schorzenie polegająca na patologicznym zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Obecny w żołądku kwas solny powoduje podrażnienie błony śluzowej przełyku i rozwój stanu zapalnego. Przyczyną refluksu jest zwykle zaburzenie pracy dolnego mięśnia zwieracza przełyku.
Zaburzenia rytmu sera

Zaburzenia rytmu sera

Arytmie to zaburzenia przewodzenia i/lub pobudliwości mięśnia sercowego, skutkujące nieprawidłową pracą serca. U zdrowego dorosłego człowieka w warunkach spoczynku serce uderza w sposób regularny około 72 razy na minutę. Częstość skurczów oraz ich siła jest zmienna i zależy od...
Anemia z niedoboru

Anemia z niedoboru

Niedokrwistość (anemia) to zaburzenie w którym obserwuje się obniżony poziom hemoglobiny we krwi, spadek liczby erytrocytów lub spadek zdolności przenoszenia tlenu. Z tego względu wyróżnia się różne przyczyny niedokrwistości. Najczęstszą z nich jest anemia z niedoboru żelaza,...
Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi wynikającym z obniżonej wrażliwości tkanek na insulinę i niedoborem insuliny.