Nadciśnienie tętnicze

 

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia w której obserwuje się stale podwyższone ciśnienie tętnicze krwi – skurczowe (górne) lub rozkurczowe (dolne). Skurczowe ciśnienie tętnicze krwi powstaje ze skurczu lewej komory serca i wyrzutu krwi do aorty i dalszych naczyń krwionośnych, natomiast ciśnienie rozkurczowe to moment w którym komory serca rozkurczają się. U zdrowego człowieka w spoczynku prawidłowe ciśnienie skurczowe wynosi 120 mm Hg, a rozkurczowe ciśnienie krwi 80 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się gdy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 140 mm Hg i/lub rozkurczowe powyżej 90 mm Hg. W zależności od tego stopnia zaawansowania choroby stopniuje się ją na kilka kategorii 

 

Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego wg ESH/ESC

Wśród objawów hipertensji wyróżnia się uczucie ucisku w głowie, zmęczenie, krwawienia z nosa, nerwowość, zaburzenia snu Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do patologicznego przerostu mięśnia sercowego (lewej komory), w konsekwencji czego zmniejsza się pojemność wyrzutowa serca. Aby skompensować powstałe niedobory tlenu (krwi) wynikające ze zmniejszonej ilości jednorazowo wtłaczanej krwi do krwioobiegu, zwiększa się tętno i zwiększa się też ciśnienie krwi, aby wyrównać pojemność minutową serca. Powstaje błędne koło które prowadzi do dalszego patologicznego przerostu mięśnia sercowego. Z upływem lat, gdy nie podejmowana jest żadna terapia ani leczenie, lewa komora serca zmienia swój kształt z eliptycznego na kulisty, siła skurczu słabnie, a pojemność wyrzutowa zmniejsza się do tego stopnia, że serca nie jest już w stanie w pewnych warunkach (np. zwiększonej aktywności fizycznej) pracować na „odpowiednich obrotach” - staje się niewydolne.

Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze krwi odpowiedzialne jest za 20% przypadków niewydolności serca. Podstawowymi objawami niewydolności serca są duszności szczególnie przy zwiększonej aktywności czy nawet w spoczynku, gromadzenie płynu w płucach czy obrzęk wokół kostek. Nadciśnienie tętnicze przy współistniejącej miażdżycy zwiększa ryzyko zawału czy udaru. Prowadzić może również do uszkodzenia wzroku, nerek i innych narządów.


Do głównych czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego na które można wpłynąć zaliczyć można nadmierne spożycie soli przy niedostatecznej podaży potasu, nadwagę, otyłość, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, niską aktywność fizyczna. W związku z powyższym bardzo ważna jest zmiana stylu życia, dobór odpowiedniej diety i pozbycie się zbędnych kilogramów co niejednokrotnie jest wystarczające aby obniżyć ciśnienie krwi do wartości prawidłowych lub optymalnych.