Miażdżyca i choroba wieńcowa

 

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna naczyń tętniczych charakteryzująca się zwężeniem światła przepływu krwi na skutek postępującego rozwoju i rozrostu blaszki miażdżycowej.

Stan choroby rozpoczyna się od uszkodzenia śródbłonka tętnicy w którym to miejscu następnie odkładają się utlenione formy potocznie nazywanego złego cholesterolu LDL. Komórki żerne naszego układu odpornościowego – makrofagi – uznają utlenione formy LDL za szkodliwe i atakują je. Gdy jednak jest ich za dużo, makrofagi zostają przeładowane i obumierają tworząc w ścianie naczynia komórki piankowate. Z upływem czasu gdy proces powtarza się wielokrotnie to na wewnętrznej ścianie tętnicy pojawia się pasmo tłuszczu widoczne gołym okiem.

Na tym etapie choroby za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety można czasami zatrzymać, a nawet cofnąć chorobę. Jednak brak wczesnej interwencji dietetycznej może powodować, że pasmo tłuszczowe zostaje przerośnięte elementami włóknistymi tkanki łącznej naczynia i powstanie blaszki miażdżycowej, która uwypukla się do wnętrza naczynia krwionośnego utrudniając przepływ krwi. W zależności od miejsca powstania blaszki, mogą wystąpić różne objawy. Najbardziej niebezpieczne jest usytuowanie jej w dużych naczyniach wieńcowych (serca). Wówczas mówi się o chorobie wieńcowej. Typowymi jej objawami są bóle w klatce piersiowej promieniujące do żuchwy lub barku. Objawy pojawiają się najczęściej po wzmożonym wysiłku fizycznym, wskutek silnych emocji czy w ekspozycji na mróz. Trwają do kilku minut. Zaniechanie leczenia prowadzi w dalszej kolejności do odkładania się wapnia w blaszce miażdżycowej i jej sąsiedztwie co powoduje mniejszą elastyczność naczynia tętniczego i zwiększa jego kruchość.

W takiej sytuacji zwiększa się ryzyko oderwania lub rozerwania blaszki miażdżycowej, która wraz ze strumieniem krwi powędruje do mniejszych naczyń krwionośnych powodując zator. Jeżeli do takiego zdarzenia dojdzie w naczyniu wieńcowym skutkiem tego będzie zawał mięśnia sercowego. W im większym naczyniu tętniczym dojdzie do zatoru tym większe będą tego konsekwencje. W przypadku zamknięcia światła tętnicy zaopatrującej w krew mózg, dojdzie do udaru niedokrwiennego. Powikłaniem miażdżycy może również być również otępienie starcze lub zgorzel części kończyn dolnych.


Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, a jej rozwój trwa latami, czasami całe życie podstępnie przebywa w ukryciu. Niewłaściwa dieta, stres, niedobór snu, zanieczyszczone środowisko, czy palenie papierosów istotnie zwiększają ryzyka rozwoju miażdżycy i przyspieszają go. Dlatego tak bardzo ważne aby odpowiednio wcześnie rozpocząć dietoterapie.